19.09.2018, 23:22
İçindekiler
· Ana Sayfa
· Proje Uygulama Merkezi
· Proje Yenilikleri
· Deniz Suyu Kalitesi İzleme Labaratuvarı
· Etkinlikler
· Eğitim Programları
· Ekoturizm
· Sıkça Sorulan Sorular
· İletişim
· Yayınlar
· Bizi Önerin

Ölçümler

Deniz Suyu Kalitesi
İzleme Laboratuvarı
Ölçüm Sonuçları

Kelebekler

Kelebekler Vadisi
Kelebekleri

Diller
Arabirim Dilini Seçin:


Sayaç

1305698

Temmuz 2003'den itibaren.
En iyi 1024x768 çözünürlükte görülebilir.
Son güncelleme 10.Kasım.2004
Ziyaretci: 1

  
BELCEKIZ PLAJI’NDA KARAYA VURAN TEKNE

BELCEKIZ PLAJI’NDA KARAYA VURAN TEKNE


11 Ağustos 2004 Çarşamba, sabah saat 09:00 itibariyle TÜDAV Ölüdeniz Ofisi çalışanları tarafından, Belcekız Plajı’nda, Süleyman GİRGİN’e ait Şirvan adlı tur teknesinin karaya vurduğu görüldü. Bunun üzerine Fethiye Liman Başkanlığı, Marmaris Sahil Güvenlik Komutanlığı, Ölüdeniz Belediye Başkanlığı durumdan haberdar edildi. Teknenin motorundan ve mazot tankından kaynaklanabilecek muhtemel sızıntılar için “Sorbent Boom” sistemi hazır hale getirildi.

Teknenin gece 00.30 civarında, dalgalar nedeniyle çapanın dibi tarayarak kıyıya vurduğu öğrenildi. Teknenin kıyıya vurduğunun fark edilmesi üzerine diğer tekneler tarafından çekilerek kurtarılmaya çalışılmış, ancak tekne su alarak yan yatmıştı.

Denizin dalgalı olması nedeniyle tekne kısa sürede parçalanmaya başladı.

TÜDAV’ın sabah yaptığı ihbar üzerine, saat 11.30 itibariyle Fethiye Liman Başkanlığı’ndan Sami KIVRAK, TÜDAV Ölüdeniz Ofisi’ne geldi. Teknenin daha fazla dağılmadan kıyıya çekilmesi, motorunun ve mazot tankının güvenli bir şekilde denizden çıkarılması için bir eylem planı hazırlandı ve olay yerinde incelemelerde bulunuldu.

Soldan sağa; Fethiye Liman Başkanlığı'ndan Sami Kıvrak, kıyıya vuran teknenin sahibi Süleyman Girgin, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz

Ayrıca, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin YILMAZ, Belceğiz Plaj İşletmesi Müdürü Ahmet KUY, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mümtaz KÖKTEN de olay yerine gelerek durumu değerlendirdiler.


Saat 12.00 itibariyle Keramettin YILMAZ, Ahmet KUY ve Mümtaz KÖKTEN ve Sami KIVRAK, TÜDAV Ofisi’ne geldiler. Teknenin kıyıya çekilmesi için plaja iki adet kepçe getirilmesine karar verildi.

TÜDAV’ın Marmaris Sahil Güvenlik Komutanlığı’na sabah yaptığı ihbar üzerine olayı inceleyip tutanak tutması için görevlendirilen Fethiye Sahil Güvenlik Komutanlığı TCSG-83’ ten gelen iki kişi saat 13.30’da olay yerindeydi.


Saat 13.35’te tekneyi kıyıya çekmek üzere bir kepçe getirildi. Tekne parçalanarak kıyıya alınmaya başlandı. Aynı zamanda, “Sorbent Boom” sistemini uygulamak üzere Nail Zorbaş tekne ile plaja yakın bir yerde “Boom”ları açarak olası bir sızıntıya karşı önlem alındı.


Saat 13.50’de 2. kepçe plaja geldi ve teknenin kalan parçaları kıyıya alındı. Teknenin karaya alınması sırasında herhangi bir mazot veya yağ sızıntısı meydana gelmedi.

Teknenin kıyıya çekilmesinden sonra Sahil Güvenlik ekibi TÜDAV Ölüdeniz Ofisi’ne geldi ve olayla ilgili tutanaklar yazıldı. Tekne sahibi ve görgü tanıklarının ifadelerinin alınması akşam 19.00’a kadar devam etti.

Copyright © 2003-2004 TUDAV- Tasarım Bilgi Grubu